HSB Brf Konduktören nr 280 i Stockholm

Org.nr 716418-6848 Stockholm Registrerad 1984 Aktiv enligt Bolagsverket Uppdaterad 15 okt 2026

1 bostad till salu

Ekonomin i korthet

Nyckeltalen för 2024 jämförda med föreningar i Stockholm, så som årsredovisningen anger dem. Inget betyg, bara läget.

Siffrorna kommer från årsredovisningen 2024, den senaste vi har läst.

Skuld
7 166 kr/m²
Som snittet
Högre skuld än 52 % av föreningarna i Stockholm (198 föreningar).
Räntekänslighet
7 %
Som snittet
Lägre räntekänslighet än 59 % av föreningarna i Stockholm (224 föreningar).
Sparande
238 kr/m²
Högt
Högre sparande än 72 % av föreningarna i Stockholm (234 föreningar).
Årsavgift
1 125 kr/m²
Medianen i Stockholm är 887 kr/m² (229 föreningar).

Nyckeltalen

Skuld per m² bostadsrättsyta

7 166 kr/m²

Föreningens lån delade på ytan som är upplåten med bostadsrätt. Med lägre skuld påverkar en räntehöjning avgiften mindre.

Högre skuld än 52 % av föreningarna i Stockholm (198 föreningar). Medianen är 6 807 kr/m².

2023 2024 7 262 7 166

Sparande per m²

238 kr/m²

Det föreningen har kvar för framtida underhåll, per m² totalyta och år. Ett högt sparande minskar behovet av nya lån.

Högre sparande än 72 % av föreningarna i Stockholm (234 föreningar). Medianen är 147 kr/m².

2020 2024 413 238

Räntekänslighet

7 %

Hur mycket årsavgiften behöver höjas om räntan på alla föreningens lån stiger 1 procentenhet.

Lägre räntekänslighet än 59 % av föreningarna i Stockholm (224 föreningar). Medianen är 8 %.

2020 2024 8 7

Årsavgift per m²

1 125 kr/m²

Vad medlemmarna betalar i avgift per m² bostadsrättsyta och år. En låg avgift är inte bättre i sig: den kan också betyda lågt sparande.

Medianen i Stockholm är 887 kr/m² (229 föreningar).

2020 2024 1 024 1 125

Energikostnad per m²

247 kr/m²

Värme, el och vatten per m² totalyta och år. Beror mycket på hus och läge, så det är ett tal att förstå snarare än att döma.

Medianen i Stockholm är 254 kr/m² (236 föreningar).

2020 2024 174 247

Fler nyckeltal 2024

Skuld per m² totalyta
7 166 kr/m²
Soliditet
29 %
Årsavgifternas andel av intäkterna
86 %

Årsredovisning 2024, s. 5 Kontrollerad Kontrollera alltid med föreningen.

Till salu i föreningen

    • Bostadsrätt med 3 rum på Sockenvägen 514 i Stockholm
    • Bostadsrätt med 3 rum på Sockenvägen 514 i Stockholm, bild 2 av 4
    • Bostadsrätt med 3 rum på Sockenvägen 514 i Stockholm, bild 3 av 4
    • Bostadsrätt med 3 rum på Sockenvägen 514 i Stockholm, bild 4 av 4

    Snart till salu

    Sockenvägen 514

    Bostadsrätt · Skarpnäck · Stockholm

    Pris ej satt

    69,5 m² 3 rum vån 1

    Avgift 7 025 kr/mån

    • Högt sparande i föreningen
    • Hiss

    2 dagar sedan

    SkandiaMäklarna Enskede/Trångsund

Dokument

Så tar vi fram siffrorna

Nyckeltalen kommer ur föreningens egen årsredovisning, enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2023:1, och står som föreningen själv redovisar dem. Vi läser årsredovisningar som mäklarna länkar i sina annonser. Föreningens namn, organisationsnummer och status kommer från Bolagsverkets register.

Jämförelsen gäller föreningar i samma kommun som vi har läst, och görs bara när de är minst 15. "Låg" och "Hög" betyder den lägsta och den högsta tredjedelen. Vi sätter inget betyg.

Kontrollera alltid med föreningen och mäklaren innan du köper.

Bevaka föreningen

Vi mejlar när en bostad i föreningen kommer ut till salu, och när en ny årsredovisning är läst:

Bostäder i HSB Brf Konduktören nr 280 i Stockholm

Hur ofta?

Logga in

Skriv din e-postadress så skickar vi en inloggningslänk. Inget lösenord behövs.

Inget konto än? Det skapas när du bevakar en sökning eller lägger upp en bytesannons.

Kommer snart

Bokning av visningar finns inte än. Anmäl dig hos mäklaren eller hyresvärden via annonsen så länge.