Brf Östermalm Mindre 8

Org.nr 716417-5833 Stockholm Registrerad 1981 Aktiv enligt Bolagsverket Uppdaterad 15 okt 2026

Ekonomin i korthet

Nyckeltalen för 2025 jämförda med föreningar i Stockholm, så som årsredovisningen anger dem. Inget betyg, bara läget.

Skuld per m² totalyta Skuld per m² totalytaFöreningens lån delade på hela ytan, även lokaler och hyresrätter.
6 199 kr/m²
Som snittet
Högre skuld än 52 % av föreningarna i Stockholm (202 föreningar).
Räntekänslighet RäntekänslighetHur mycket årsavgiften behöver höjas om räntan på alla föreningens lån stiger 1 procentenhet.
12,7 %
Hög
Högre räntekänslighet än 81 % av föreningarna i Stockholm (245 föreningar).
Sparande Sparande per m²Det föreningen har kvar för framtida underhåll, per m² totalyta och år. Ett högt sparande minskar behovet av nya lån.
244 kr/m²
Högt
Högre sparande än 75 % av föreningarna i Stockholm (255 föreningar).
Årsavgift Årsavgift per m²Vad medlemmarna betalar i avgift per m² bostadsrättsyta och år. En låg avgift är inte bättre i sig: den kan också betyda lågt sparande.
623 kr/m²
Medianen i Stockholm är 878 kr/m² (249 föreningar).

Nyckeltalen

Skuld per m² totalyta

6 199 kr/m²

Föreningens lån delade på hela ytan, även lokaler och hyresrätter.

Högre skuld än 52 % av föreningarna i Stockholm (202 föreningar). Medianen är 6 022 kr/m².

2022 2025 6 789 6 199

Sparande per m²

244 kr/m²

Det föreningen har kvar för framtida underhåll, per m² totalyta och år. Ett högt sparande minskar behovet av nya lån.

Högre sparande än 75 % av föreningarna i Stockholm (255 föreningar). Medianen är 146 kr/m².

2022 2025 159 244

Räntekänslighet

12,7 %

Hur mycket årsavgiften behöver höjas om räntan på alla föreningens lån stiger 1 procentenhet.

Högre räntekänslighet än 81 % av föreningarna i Stockholm (245 föreningar). Medianen är 8 %.

2022 2025 15,0 12,7

Årsavgift per m²

623 kr/m²

Vad medlemmarna betalar i avgift per m² bostadsrättsyta och år. En låg avgift är inte bättre i sig: den kan också betyda lågt sparande.

Medianen i Stockholm är 878 kr/m² (249 föreningar).

2022 2025 568 623

Energikostnad per m²

326 kr/m²

Värme, el och vatten per m² totalyta och år. Beror mycket på hus och läge, så det är ett tal att förstå snarare än att döma.

Medianen i Stockholm är 253 kr/m² (256 föreningar).

2022 2025 277 326

Fler nyckeltal 2025

SoliditetSoliditetAndelen av föreningens tillgångar som är eget kapital.
15 %
Genomsnittlig räntaGenomsnittlig räntaSnitträntan på föreningens lån vid årets slut.
3,68 %
Årsavgifternas andel av intäkternaÅrsavgifternas andel av intäkternaHur stor del av föreningens intäkter som kommer från medlemmarnas avgifter. Resten är till exempel hyror från lokaler.
41 %

Årsredovisning 2025, s. 6 Kontrollera alltid med föreningen.

Till salu i föreningen

Ingen bostad i föreningen är till salu på Hittabostad just nu.

Dokument

Så tar vi fram siffrorna

Nyckeltalen kommer ur föreningens egen årsredovisning, enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2023:1, och står som föreningen själv redovisar dem. Vi läser årsredovisningar som mäklarna länkar i sina annonser. Föreningens namn, organisationsnummer och status kommer från Bolagsverkets register.

Jämförelsen gäller föreningar i samma kommun som vi har läst, och görs bara när de är minst 15. "Låg" och "Hög" betyder den lägsta och den högsta tredjedelen. Vi sätter inget betyg.

Kontrollera alltid med föreningen och mäklaren innan du köper.

Bevaka föreningen

Vi mejlar när en bostad i föreningen kommer ut till salu, och när en ny årsredovisning är läst:

Bostäder i Brf Östermalm Mindre 8

Hur ofta?

Logga in

Skriv din e-postadress så skickar vi en inloggningslänk. Inget lösenord behövs.

Inget konto än? Det skapas när du bevakar en sökning eller lägger upp en bytesannons.

Kommer snart

Bokning av visningar finns inte än. Anmäl dig hos mäklaren eller hyresvärden via annonsen så länge.