Brf Dykaren 34

Org.nr 769638-2808 Stockholm Registrerad 2020 Aktiv enligt Bolagsverket Uppdaterad 15 okt 2026

Ekonomin i korthet

Nyckeltalen för 2025 jämförda med föreningar i Stockholm, så som årsredovisningen anger dem. Inget betyg, bara läget.

Skuld
11 843 kr/m²
Hög
Högre skuld än 79 % av föreningarna i Stockholm (205 föreningar).
Räntekänslighet
14,8 %
Hög
Högre räntekänslighet än 88 % av föreningarna i Stockholm (231 föreningar).
Sparande
107 kr/m²
Som snittet
Lägre sparande än 63 % av föreningarna i Stockholm (241 föreningar).
Årsavgift
798 kr/m²
Medianen i Stockholm är 881 kr/m² (236 föreningar).

Nyckeltalen

Skuld per m² bostadsrättsyta

11 843 kr/m²

Föreningens lån delade på ytan som är upplåten med bostadsrätt. Med lägre skuld påverkar en räntehöjning avgiften mindre.

Högre skuld än 79 % av föreningarna i Stockholm (205 föreningar). Medianen är 6 648 kr/m².

2022 2025 11 845 11 843

Sparande per m²

107 kr/m²

Det föreningen har kvar för framtida underhåll, per m² totalyta och år. Ett högt sparande minskar behovet av nya lån.

Lägre sparande än 63 % av föreningarna i Stockholm (241 föreningar). Medianen är 146 kr/m².

2022 2025 133 107

Räntekänslighet

14,8 %

Hur mycket årsavgiften behöver höjas om räntan på alla föreningens lån stiger 1 procentenhet.

Högre räntekänslighet än 88 % av föreningarna i Stockholm (231 föreningar). Medianen är 8 %.

2022 2025 20,8 14,8

Årsavgift per m²

798 kr/m²

Vad medlemmarna betalar i avgift per m² bostadsrättsyta och år. En låg avgift är inte bättre i sig: den kan också betyda lågt sparande.

Medianen i Stockholm är 881 kr/m² (236 föreningar).

2022 2025 570 798

Energikostnad per m²

213 kr/m²

Värme, el och vatten per m² totalyta och år. Beror mycket på hus och läge, så det är ett tal att förstå snarare än att döma.

Medianen i Stockholm är 254 kr/m² (242 föreningar).

2022 2025 145 213

Årsredovisning 2025, s. 7 Kontrollerad Kontrollera alltid med föreningen. Tolkat ur en inskannad årsredovisning.

Till salu i föreningen

Ingen bostad i föreningen är till salu på Hittabostad just nu.

Dokument

Så tar vi fram siffrorna

Nyckeltalen kommer ur föreningens egen årsredovisning, enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2023:1, och står som föreningen själv redovisar dem. Vi läser årsredovisningar som mäklarna länkar i sina annonser. Föreningens namn, organisationsnummer och status kommer från Bolagsverkets register.

Jämförelsen gäller föreningar i samma kommun som vi har läst, och görs bara när de är minst 15. "Låg" och "Hög" betyder den lägsta och den högsta tredjedelen. Vi sätter inget betyg.

Kontrollera alltid med föreningen och mäklaren innan du köper.

Bevaka föreningen

Vi mejlar när en bostad i föreningen kommer ut till salu, och när en ny årsredovisning är läst:

Bostäder i Brf Dykaren 34

Hur ofta?

Logga in

Skriv din e-postadress så skickar vi en inloggningslänk. Inget lösenord behövs.

Inget konto än? Det skapas när du bevakar en sökning eller lägger upp en bytesannons.

Kommer snart

Bokning av visningar finns inte än. Anmäl dig hos mäklaren eller hyresvärden via annonsen så länge.