Brf Regissören i Teaterkvarteret

Org.nr 769632-8660 Stockholm Registrerad 2016 Aktiv enligt Bolagsverket Uppdaterad 15 okt 2026

1 bostad till salu

Ekonomin i korthet

Nyckeltalen för 2025 jämförda med föreningar i Stockholm, så som årsredovisningen anger dem. Inget betyg, bara läget.

Skuld Skuld per m² bostadsrättsytaFöreningens lån delade på ytan som är upplåten med bostadsrätt. Med lägre skuld påverkar en räntehöjning avgiften mindre.
14 742 kr/m²
Hög
Högre skuld än 93 % av föreningarna i Stockholm (211 föreningar).
Räntekänslighet RäntekänslighetHur mycket årsavgiften behöver höjas om räntan på alla föreningens lån stiger 1 procentenhet.
13,4 %
Hög
Högre räntekänslighet än 85 % av föreningarna i Stockholm (238 föreningar).
Sparande Sparande per m²Det föreningen har kvar för framtida underhåll, per m² totalyta och år. Ett högt sparande minskar behovet av nya lån.
259 kr/m²
Högt
Högre sparande än 79 % av föreningarna i Stockholm (247 föreningar).
Årsavgift Årsavgift per m²Vad medlemmarna betalar i avgift per m² bostadsrättsyta och år. En låg avgift är inte bättre i sig: den kan också betyda lågt sparande.
1 104 kr/m²
Medianen i Stockholm är 879 kr/m² (242 föreningar).

Nyckeltalen

Skuld per m² bostadsrättsyta

14 742 kr/m²

Föreningens lån delade på ytan som är upplåten med bostadsrätt. Med lägre skuld påverkar en räntehöjning avgiften mindre.

Högre skuld än 93 % av föreningarna i Stockholm (211 föreningar). Medianen är 6 648 kr/m².

2022 2025 15 605 14 742

Sparande per m²

259 kr/m²

Det föreningen har kvar för framtida underhåll, per m² totalyta och år. Ett högt sparande minskar behovet av nya lån.

Högre sparande än 79 % av föreningarna i Stockholm (247 föreningar). Medianen är 148 kr/m².

2022 2025 251 259

Räntekänslighet

13,4 %

Hur mycket årsavgiften behöver höjas om räntan på alla föreningens lån stiger 1 procentenhet.

Högre räntekänslighet än 85 % av föreningarna i Stockholm (238 föreningar). Medianen är 8 %.

2022 2025 18,4 13,4

Årsavgift per m²

1 104 kr/m²

Vad medlemmarna betalar i avgift per m² bostadsrättsyta och år. En låg avgift är inte bättre i sig: den kan också betyda lågt sparande.

Medianen i Stockholm är 879 kr/m² (242 föreningar).

2022 2025 848 1 104

Energikostnad per m²

216 kr/m²

Värme, el och vatten per m² totalyta och år. Beror mycket på hus och läge, så det är ett tal att förstå snarare än att döma.

Medianen i Stockholm är 252 kr/m² (248 föreningar).

2022 2025 188 216

Fler nyckeltal 2025

Skuld per m² totalytaSkuld per m² totalytaFöreningens lån delade på hela ytan, även lokaler och hyresrätter.
12 797 kr/m²
SoliditetSoliditetAndelen av föreningens tillgångar som är eget kapital.
76 %
Genomsnittlig räntaGenomsnittlig räntaSnitträntan på föreningens lån vid årets slut.
2,55 %
Årsavgifternas andel av intäkternaÅrsavgifternas andel av intäkternaHur stor del av föreningens intäkter som kommer från medlemmarnas avgifter. Resten är till exempel hyror från lokaler.
93 %

Årsredovisning 2025, s. 6 Kontrollerad Kontrollera alltid med föreningen.

Till salu i föreningen

    • Bostadsrätt med 3 rum på Stenkvistavägen 10 i Stockholm
    • Bostadsrätt med 3 rum på Stenkvistavägen 10 i Stockholm, bild 2 av 5
    • Bostadsrätt med 3 rum på Stenkvistavägen 10 i Stockholm, bild 3 av 5
    • Bostadsrätt med 3 rum på Stenkvistavägen 10 i Stockholm, bild 4 av 5
    • Bostadsrätt med 3 rum på Stenkvistavägen 10 i Stockholm, bild 5 av 5
    • Planritning, Stenkvistavägen 10

    Stenkvistavägen 10

    Bostadsrätt · Enskede-Årsta-Vantör · Stockholm

    3 100 000 kr 46 600 kr/m²

    66,5 m² 3 rum

    Avgift 5 619 kr/mån · Totalt 18 177 kr/mån

    • Högt sparande i föreningen

    7 dagar sedan

    Södermäklarna AB

Dokument

Så tar vi fram siffrorna

Nyckeltalen kommer ur föreningens egen årsredovisning, enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2023:1, och står som föreningen själv redovisar dem. Vi läser årsredovisningar som mäklarna länkar i sina annonser. Föreningens namn, organisationsnummer och status kommer från Bolagsverkets register.

Jämförelsen gäller föreningar i samma kommun som vi har läst, och görs bara när de är minst 15. "Låg" och "Hög" betyder den lägsta och den högsta tredjedelen. Vi sätter inget betyg.

Kontrollera alltid med föreningen och mäklaren innan du köper.

Bevaka föreningen

Vi mejlar när en bostad i föreningen kommer ut till salu, och när en ny årsredovisning är läst:

Bostäder i Brf Regissören i Teaterkvarteret

Hur ofta?

Logga in

Skriv din e-postadress så skickar vi en inloggningslänk. Inget lösenord behövs.

Inget konto än? Det skapas när du bevakar en sökning eller lägger upp en bytesannons.

Kommer snart

Bokning av visningar finns inte än. Anmäl dig hos mäklaren eller hyresvärden via annonsen så länge.